Navštívili jsme 26.5. 2022 Hornické muzeum v Příbrami. Zázemí pro program bylo ve vzdělávacím středisku na dole Anna. V areálu lomu se nachází Prokopská štola, Důl Vojtěch. V úvodu jsme obdrželi badatelské listy, seznámili se s historií těžby rud na Březových Horách, dozvěděli se o práci v dole Vojtěch, Anna a Prokop.

    Poté každý žák dostal helmu, na ni si připevnil svítilnu a stal se na chvíli horníkem a permoníkem. Tehdy se horníci při své práci v březohorských dolech na stříbro a olovo údajně skutečně setkávali s nadpřirozenými bytostmi - skřítky permoníky.   

     V dole Anna jsme se projeli důlním vláčkem 260 m dlouhou Prokopskou štolou, která směřuje k ústí jámy Prokop z roku 1832, nejhlubší šachtě březohorského revíru (1600 m), patřící k jedné z nejhlubších šachet ve střední Evropě. Součástí prohlídky podzemní štoly byla také ukázka historického důlního díla. Ve strojovně dolu Anna jsme viděli jeden z nejvzácnějších exponátů Hornického muzea na Březových Horách, parní těžní stroj Breitfeld & Daněk z roku 1914. Z dolu Vojtěch, prvním dolem na světě, který dosáhl 1000 m svislé hloubky, jsme prošli 330 m dlouhou vodní štolou ústící v dole Anna.

     Na závěr jsme vyplnili badatelské listy, které prověřily naši pozornost.

     Chtěli bychom poděkovat Jihočeské hospodářské komoře, která tuto akci zajistila a financovala.  

      

                                                                                                                                                       Žáci 5.A a 5.B     

                   

 Více fotografií naleznete zde: Fotogalerie – Exkurze pátých tříd - Hornické muzeum